יום ששי השחור

small_green_tri_60x60יום ששי השחור (Black Friday) אינו רק היום בו החמות באה להתארח בסוף השבוע אלא יום הששי שאחרי חג ההודיה בארה”ב (אשר נחגג ביום החמישי האחרון של חודש נובמבר). אותו יום ששי הפך לקרנבל של קניות בארץ השפע כאשר חנויות רבות ורשתות מציעות מבצעי מכירה, פותחות את שעריהן מוקדם בבוקר ומושכות הרבה קונים המנסים להוציא קצת אנרגיה לאחר שחיסלו תרנגול הודו שלם. בשנים האחרונות הקרנבל עובר גם לחנויות האינטרנטיות (עם Cyber Monday) ואף לארצות אחרות.

shopping window
חלון ראווה

מבחינה אנתרופולוגית מעניין לצפות בחנויות המפוצצות באנשים, חלקo מצויידים בקופונים, ובמיוחד באלה הצובאים על שעריהן לפני שעת הזריחה כדי לחטוף סחורה מושכת במיוחד. לא בטוח שמי שינחת מכוכב אחר יבין את התופעה שכן כבר היו בעבר אפילו מקרי מוות עקב עומס בחנויות.

עם כל העניין האנתרופולוגי מה שמעניין אותנו הוא הקשר של Black Friday לכלכלת המשפחה. במיוחד כי ה”חג” מתפשט לאחרונה בארץ הקודש.

small_orange_triנתחיל במשל. נניח שאתם אוכלים בצורה מסודרת ומתוכננת, כלומר שלוש ארוחות ביום, מזון מאוזן וכד’. הוזמנתם לקפה אצל חברים ושם מגישים לכם קפה עם קערה של פיצוחים, שוקולדים, עוגיות ושאר נשנושים. ברור שבתפריט האוכל היומי שלכם לא מופיעה קערת נשנושים אבל בכל זאת אתם לוקחים ומנשנשים. זה מול הפרצוף, זה טעים, זה מפתה, זה הולך טוב עם הקפה וגם השאר לוקחים. זו בדיוק המטרה של Black Friday. לגרום לכם “לנשנש” קניות שלא הופיעו בתכנית שלכם על ידי הפעלת מנגנוני פיתוי (פרסום אגרסיבי, אווירת חג וכד’).

small_orange_triבכלכלת המשפחה המודרנית אחת ההתנהגויות החשובות היא להיות בשליטה על מה שקונים ולזכור שהקניה היא רק אמצעי להשיג את מה שאנחנו רוצים ולא מטרה בפני עצמה. כלומר, ביציאה מן הבית כדי לקנות משהו, עלינו לדעת מראש מה אנו הולכים לקנות ולהיות ממוקדים בכך ולא להתפתות להסחות דעת. זה נכון בקניה במכולת (רשימה כתובה – חובה) וגם בקניות אחרות. בחברת השפע, העסקים המוכרים מוצרים מנסים כל הזמן לגרום לנו לסטות מהרשימה או מיעד הקניה שלנו. חנות איקאה היא דוגמא קלאסית משום שהמבנה שלה מחייב את הקונה לחלוף על פני כל החנות הענקית גם אם רצה לקנות רק עציץ קטן או שטיח לדלת (אגב יש בחנות קיצורי דרך נסתרים שכדאי להכיר). גם הקניונים נוקטים באותה שיטה. בדרכי מהחניון לחנות היעד שלי אני חייב לחלוף על פני חנויות ודוכני מכירה רבים ולהתמודד עם פיתויים.

small_orange_triשימו לב שמה שחשוב הוא להיות בשליטה. אין כאן המלצה מה לקנות. כל אחד שיקנה מה שהוא רוצה על פי ערכיו, רצונותיו ותקציבו. הדגש הוא על שליטה ומיקוד. חג שמח!

 


הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

השאר תגובה